Home > Products > Microcontroller MCU > PIC16F15325-I/SL
PIC16F15325-I/SL
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number Of I/O:
12
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
1K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
Program Memory Size:
14KB (8K X 14)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package:
14-SOIC
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
32MHz
Base Product Number:
PIC16F15325
Introduction
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC