Home > Products > Microcontroller MCU > PIC16LF18424-I/JQ
PIC16LF18424-I/JQ
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
16-UQFN Exposed Pad
Number Of I/O:
11
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
512 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
256 X 8
Program Memory Size:
7KB (4K X 14)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package:
16-UQFN (4x4)
Data Converters:
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
32MHz
Base Product Number:
PIC16LF18424
Introduction
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)