Home > Products > Microcontroller MCU > PIC16LF877-04I/P
PIC16LF877-04I/P
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number Of I/O:
33
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
368 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
256 X 8
Program Memory Size:
14KB (8K X 14)
Oscillator Type:
External
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Through Hole
Series:
PIC® 16F
Supplier Device Package:
40-PDIP
Data Converters:
A/D 8x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
4MHz
Base Product Number:
PIC16LF877
Introduction
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP