Home > Products > Microcontroller MCU > PIC16C74A-10/P
PIC16C74A-10/P
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number Of I/O:
33
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
192 X 8
Program Memory Type:
OTP
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
Program Memory Size:
7KB (4K X 14)
Oscillator Type:
External
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Through Hole
Series:
PIC® 16C
Supplier Device Package:
40-PDIP
Data Converters:
A/D 8x8b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
10MHz
Base Product Number:
PIC16C74
Introduction
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 40-PDIP