Home > Products > Microcontroller MCU > PIC18F24Q10-I/SO
PIC18F24Q10-I/SO
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number Of I/O:
25
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
1K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
256 X 8
Program Memory Size:
16KB (16K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package:
28-SOIC
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
64MHz
Base Product Number:
PIC18F24
Introduction
PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SOIC