Home > Products > Microcontroller MCU > PIC18F4620-I/PT
PIC18F4620-I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
44-TQFP
Number Of I/O:
36
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
3.8K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
1K X 8
Program Memory Size:
64KB (32K X 16)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® 18F
Supplier Device Package:
44-TQFP (10x10)
Data Converters:
A/D 13x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
40MHz
Base Product Number:
PIC18F4620
Introduction
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)