Home > Products > Microcontroller MCU > ATTINY85-20SUR
ATTINY85-20SUR
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Number Of I/O:
6
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
512 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
USI
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size:
512 X 8
Program Memory Size:
8KB (4K X 16)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package:
8-SOIC
Data Converters:
A/D 4x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
AVR
Speed:
20MHz
Base Product Number:
ATTINY85
Introduction
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-SOIC