Home > Products > Microcontroller MCU > Z8F6422AR020SG
Z8F6422AR020SG
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
64-LQFP
Number Of I/O:
46
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
4K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
64KB (64K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Encore!® XP®
Data Converters:
A/D 12x10b
Mfr:
Zilog
Core Processor:
EZ8
Speed:
20MHz
Base Product Number:
Z8F6422
Introduction
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH