Home > Products > Microcontroller MCU > PIC24FJ256GB210-I/PT
PIC24FJ256GB210-I/PT
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
100-TQFP
Number Of I/O:
84
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
96K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
256KB (85.5K X 24)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
16-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® 24F
Supplier Device Package:
100-TQFP (12x12)
Data Converters:
A/D 24x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
32MHz
Base Product Number:
PIC24FJ256GB210
Introduction
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12)