Home > Products > Microcontroller MCU > ATMEGA640-16AU
ATMEGA640-16AU
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
100-TQFP
Number Of I/O:
86
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
8K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
4K X 8
Program Memory Size:
64KB (32K X 16)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
AVR® ATmega
Supplier Device Package:
100-TQFP (14x14)
Data Converters:
A/D 16x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
AVR
Speed:
16MHz
Base Product Number:
ATMEGA640
Introduction
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14)