Home > Products > Microcontroller MCU > DSPIC33FJ256MC710A-E/PF
DSPIC33FJ256MC710A-E/PF
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
100-TQFP
Number Of I/O:
85
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
30K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
256KB (256K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
16-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Automotive, AEC-Q100, DsPIC™ 33F
Supplier Device Package:
100-TQFP (14x14)
Data Converters:
A/D 24x10/12b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
DsPIC
Speed:
40 MIPs
Base Product Number:
DSPIC33FJ256MC710
Introduction
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)