Home > Products > Microcontroller MCU > PIC12F1822T-I/MF
PIC12F1822T-I/MF
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
8-VDFN Exposed Pad
Number Of I/O:
6
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
128 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size:
256 X 8
Program Memory Size:
3.5KB (2K X 14)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® XLP™ 12F
Supplier Device Package:
8-DFN (3x3)
Data Converters:
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
32MHz
Base Product Number:
PIC12F1822
Introduction
PIC PIC® XLP™ 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3)