Home > Products > Microcontroller MCU > DSPIC33FJ128GP708A-I/PT
DSPIC33FJ128GP708A-I/PT
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
80-TQFP
Number Of I/O:
69
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
16K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
128KB (128K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
16-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
DsPIC™ 33F
Supplier Device Package:
80-TQFP (12x12)
Data Converters:
A/D 24x10/12b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
DsPIC
Speed:
40 MIPs
Base Product Number:
DSPIC33FJ128GP708
Introduction
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12)