Home > Products > Microcontroller MCU > PIC16F505-I/P
PIC16F505-I/P
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Number Of I/O:
11
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
72 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
Package:
Tube
EEPROM Size:
Program Memory Size:
1.5KB (1K X 12)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
POR, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Through Hole
Series:
PIC® 16F
Supplier Device Package:
14-PDIP
Data Converters:
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
PIC
Speed:
20MHz
Base Product Number:
PIC16F505
Introduction
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-PDIP