Home > Products > Microcontroller MCU > AT89C2051-24SU
AT89C2051-24SU
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number Of I/O:
15
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
128 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
Program Memory Size:
2KB (2K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
LED
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
89C
Supplier Device Package:
20-SOIC
Data Converters:
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
8051
Speed:
24MHz
Base Product Number:
AT89C2051
Introduction
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SOIC