Home > Products > Microcontroller MCU > AT90CAN128-16AUR
AT90CAN128-16AUR
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
64-TQFP
Number Of I/O:
53
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
4K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size:
4K X 8
Program Memory Size:
128KB (128K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
AVR® 90CAN
Supplier Device Package:
64-TQFP (14x14)
Data Converters:
A/D 8x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
AVR
Speed:
16MHz
Base Product Number:
AT90CAN128
Introduction
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14)