Home > Products > Microcontroller MCU > PIC32MX575F256L-80I/PT
PIC32MX575F256L-80I/PT
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Category:
Microcontroller MCU
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
100-TQFP
Number Of I/O:
85
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
64K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
CANbus, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
256KB (256K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PIC® 32MX
Supplier Device Package:
100-TQFP (12x12)
Data Converters:
A/D 16x10b
Mfr:
Microchip Technology
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
80MHz
Base Product Number:
PIC32MX575
Introduction
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)